CZYM JEST DLA CIEBIE ZDROWIE?

przez Edyta
co to jest zdrowie, co oznacza być zdrowym na czym polega zdrowie homeostaza czyli równowaga organizmu

Co oznacza być zdrowym? Czy jest to stan „wolny od chorób”, dobre samopoczucie, świetna sylwetka? Czy może duża ilość energii lub mieszczenie się w normach laboratoryjnych?

[O normach pisałam już kiedyś TUTAJ]

Zdrowie to coś więcej niż brak choroby, to niezwykle dynamiczny związek pomiędzy naszym ciałem, umysłem a otaczających światem.

HOMEOSTAZA – czyli wewnętrzna równowaga organizmu w zmiennych warunkach zewnętrznych. To proces biologicznej samoregulacji umożlwiający funkcjonowanie w granicach norm niezależnie od tego co robimy, co jemy i co dzieje się w naszym otoczeniu.

Utrzymanie homeostazy związane jest ze stałą kontrolą podstawowych parametrów zdrowotny np. jeżeli narażamy się na zimno metabolizm przyspiesza – co powoduje produkcję ciepła. Podobny mechanizm zachodzi gdy ktoś lub coś nas przestraszy – rozszerzają się źrenice żeby lepiej walczyć lub uciekać. Organizm reaguje na czynnik zewnętrzny. Jest to wielka siła napędowa, która sprawia że wszystko w naszym ciele działa w równowadze z otoczeniem. Jesteśmy zdrowi wtedy kiedy, nasze środowisko wewnętrzne pozostaje w harmonii ze światem zewnętrznym. W momencie, kiedy równowaga zostaje zachwiana zaczynamy chorować. W dzisiejszych czasach jest nagminne. Jeśli choroba jest poważna, najprawdopodobniej nasze ciało sygnalizowało już o tym od dłuższego czasu, a my często to bagatelizujemy.

Przyczyniają się do tego silne zmiany środowiskowe, zanieczyszczanie, nadmierny stres, nieprawidłowa dieta, nadmiar lub brak aktywności fizycznej, rozwój technologii. I to o czym niewiele się mówi czyli zaburzony rytm dobowy i brak kontaktu z naturą. Z jednej strony organizm robi co może aby utrzymać równowagę, z drugiej zaś zmiany są tak silne, że ciało nie jest w stanie się do tego zaadaptować i zaczyna się psuć. Każdy nawet najlepiej działające mechanizm ma swoje granice wytrzymałości i jeżeli przez lata zmuszony jest do czegoś, do czego nie został stworzony – szwankuje.  Efektem czego jest plaga chorób o podłożu autoimmunologicznym – choroby tarczycy, Hashimoto, insulinooporność, nowotwory, depresja wiele, wiele innych.

MOŻESZ NA TO ZARADZIĆ!

  • zamiast spędzać kolejną godzinę przed telewizorem, telefonem to idź na spacer!!! (Czy wiesz że wg badań przeciętny Polak poza pracą spędza od 2 – 5 godzin przy urządzeniach emitujących światło niebieskie!!! Nic dziwnego że nie ma później czasu na kontakt z naturą czy przygotowanie posiłku)
  • regularnie się ruszaj!!! Nie muszą być to od razu kilkugodzinne treningi – zacznij od 15 minut
  • nie przejadaj się i staraj jeść sezonowo (o tej porze roku to nie problem)
  • wyklucz przetworzone produkty (nikt nie został stworzony do spożywania takiej ilości chemicznych dodatków, cukru)
  • wysypiaj się!!! (To temat rzeka z pewnością poruszę go w przyszłości). Coraz więcej badań potwierdza ogromne znaczenie ilości i jakości snu. (CIEKAWOSTKA – osoby śpiące poniżej 6 godzin narażone są na otyłość)

 

Małe kroki,  a mogą zdziałać tak wiele!!!!

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz