10 ZASAD JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ KRWI

Jak przygotować się do badań z krwi

Morfologia to najczęściej wykonywane badanie – jest skarbnicą wiedzy o funkcjonowaniu organizmu. Dokładając do tego kilka innych parametrów (o tym jakie badania wykonać pisałam TUTAJ) można odkryć wiele istotnych wskazówek dotyczących obecnego stanu zdrowia.

Jak wykonać badania?
Czy wystarczy jedynie stawić się na czczo do laboratorium?

Aby wyniki były miarodajne, należy się do nich odpowiednio przygotować i przestrzegać kilku podstawowych zasad:
1) GODZINA POBRANIA
Zalecane jest, aby pobranie wykonywać w godzinach 7 – 9 rano (przy innych bardziej specjalistycznych badaniach może to wyglądać nieco inaczej)
Dlaczego właśnie wtedy?
Z praktycznego punktu widzenia rano jest nam być łatwiej na czczo, natomiast najistotniejsze jest to, że zmiany fizjologiczne w organizmie w znacznej mierze zależą od pory dnia.
2) UDAJ SIĘ DO LABORATORIUM NA CZCZO
Ostatni posiłek spożyj w dniu poprzedzającym badania, najpóźniej ok. godziny 18 – 19 – od kolacji do badania powinno upłynąć 12 godzin, ale nie więcej niż 14 ponieważ zbyt długi czas również może zafałszować wynik. Nie przejedź się, unikaj wysokoenergetycznych produktów bogatych w cukry i tłuszcze. Świetnie sprawdzi się lekkostrawna potrawa na bazie warzyw – zupa lub sałatka, najlepiej bez dodatku mięsa i nabiału. W ciągu dnia spożywaj posiłki typowe dla swojego stylu życia.
Rano zrezygnuj też z kawy i herbaty, dozwolone jest wypicie kilku łyków wody.
3) NAWODNIENIE
Dzień przed badaniem zwróć uwagę na ilość wypijanych płynów. Może mieć to wpływ na komfort badania (pielęgniarce łatwiej będzie znaleźć żyłę, krew szybciej zapełni próbówkę, nie zgęstnieje za szybko)
4) AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Kila dni przed badaniem zachowaj dotychczasową aktywność fizyczną – jeżeli od kilku lat trenujesz regularnie 4 – 5 razy w tygodniu, nie ma powodu z niej rezygnować – pamiętaj tylko o nie zwiększaniu jej intensywności. Natomiast jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem warto 48 godzin przed badaniem powstrzymać się od intensywnego wysiłku.
5) SEN
Dzień przed badaniem połóż się w miarę możliwości wcześnie spać. Wskazany jest sen o długości minimum 8 godzin i jeśli masz taką możliwość postaraj się obudzić bez budzika – nie zrywaj się gwałtownie z łóżka, wstań spokojnie.
6) STRES
Nie planuj badań w stresującym momencie życia, niech upłynie minimum 10 dni od bardzo wysokiego stresu.
W dniu badania staraj się spokojnie dotrzeć do laboratorium, unikaj kłótni i niepotrzebnych nerwów. 15 minut przed badaniem odpocznij w pozycji siedzącej.
7) LEKI, SUPLEMENTY, ZIOŁA
Jeżeli zażywasz medykamenty zapytaj lekarza prowadzącego czy nie będą wypływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po pobraniu krwi.
Zrezygnuj ze stosowania suplementów, ziół przynajmniej 5 dni przed wizytą w laboratorium.
Pamiętaj, że na wyniki mają również wpływ tabletki przeciwbólowe i odżywki białkowe – zaprze staj ich stosowania minimum dzień przed.
Po kuracji antybiotykiem odczekaj co najmniej 10 dni.
8) UŻYWKI
24 godziny przed badaniem zrezygnuj całkowicie ze spożywania alkoholu, który wpływa na wartość wielu wskaźników, nie pal papierosów.
9) CYKL MENSTRUACYJNY
Kobiety nie powinny oddawać kwi podczas miesiączki (wyjątek stanowią badania hormonalne, które należy wykonać w określonym dniu cyklu).
10) HIGIENA PODCZAS POBRANIA MOCZU
Przed oddaniem moczu (do sterylnego specjalnego pojemnika) podmyj się wodą i wytrzyj czystym lub papierowym ręcznikiem, a następnie pobierz próbkę ze środkowego strumienia pierwszego porannego moczu. Wypełnij pojemnik do 1/3 wysokości i dokładnie zakręć, pilnuj żeby do środka nie dostały się żadne zanieczyszczenia.

Żeby uniknąć bólu głowy, bezpośrednio po badaniu wypij duża ilość wody i zjedź sycące śniadanie.

A już za tydzień szczegółowo opiszę czy mieszczenie się wyników w normie laboratoryjnej zawsze oznaczam, że wszystko jest w porządku.

Edyta Sołek-Trojnar

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia i smacznego, odżywczego jedzenia.
Przez wiele lat sama poszukiwałam rozwiązania własnych problemów zdrowotnych – to pozwala mi teraz lepiej zrozumieć drogę, którą przechodzi pacjent w procesie zdrowienia.

Zniżki

www.norsapharma.eu
Na hasło: ODKUCHNI 10%

www.bestlab.com.pl
Na hasło: dietaodkuchni 15% rabat

www.labs212.pl
Na hasło: odkuchni 10% rabat

www.healthlabs.pl
Na hasło: Odkuchni10 10% rabatu

www.hempking.eu/pl
Na hasło: dietaodkuchni 20% rabat

www.omni-biotic.pl
Na hasło: odkuchni 10% rabat

www.biolit.pl/sklep
Na hasło: odkuchni 5% rabat

www.lifelinediag.eu
Na hasło: dietaodkuchni 20% rabat

www.eyeshield.pl
Na hasło: DIETAODKUCHNI 5% rabat

www.eqology.pl/
Numer: 11872735

Social media
Shopping Cart