Z CZYM KOJARZY CI SIĘ EKONOMICZNE GOTOWANIE?
____
Dla mnie to przede wszystkim ORGANIZACJA I PLANOWANIE. Bo to wyklucza chaotyczne działanie, nieprzemyślane decyzje, zakupy i robinie bez efektów.
Jeśli zaplanuje co będziemy jeść, zrobię przemyślane zakupy, przerobię kupione produkty to ogranicza prawie do minimum wyrzucenie jedzenia (jestem na to uczulona! – to wyrzucanie pieniędzy do śmieci!)
Poza tym samodzielne gotowanie to już ogromna oszczędność – wychodzi dużo, dużo taniej niż zamawianie i kupowanie czegoś na szybko.
Dodatkowo tak mogę zaplanować dania, aby wykorzystać składniki w całości np. jedną połówkę banana użyję do placuszków, drugą do koktajlu albo zrobię danie w podwójnej porcji.
I najważniejsze jedząc odżywczo nie mam ochoty na ciągłe podjadanie i sięganie po przekąski (które przecież też kosztują!)
____
Już kilka razy na swoim profilu poruszałam ten temat. Zrobiłam ankietę, w której prawie 80% z Was odpowiedziało, że ma problem z wyrzucaniem jedzenia!!! Skala jest ogromna a przyczyna prosta – pochopne decyzje.
____
I ja wiem że cena to pojęcie względne dla jednego coś jest tanie dla drugiej osoby drogie. Dla jednej osoby ekonomiczne będzie jedzenie w barze mlecznym zamiast restauracji, a dla drugiej wybór między ziemniakiem a batatem.
Nie chcę o tym polemizować, a skupić się na prostych wskazówkach, które będą pomocne dla każdego niezależnie od zasobności portfela.
____
Poznaj moje rady dotyczące ekonomicznego gotowania:
- 1. Wyznacz jeden dzień w tygodniu w którym będziesz planować jadłospis
- Planuj wszystkie posiłki jeśli spożywasz 3-4 dania w ciągu dnia zrób konkretny plan i zapisz jakie składniki są potrzebne
- (wcześniej sprawdź jakie produkty masz a jakie potrzebujesz dokupić)
- 2. Stwórz listę zakupów – dla ułatwienia podziel produkty na kategorie: warzywa, suche, mięso, ryby.
- Rozdziel na miejsca, gdzie będziesz robić zakupy: targ, market itp.
- (poświęcisz chwilę na dobre notatki, zaoszczędzisz dużo czasu w sklepie)
- 3.Rób zakupy zgodnie z listą – kupuj proste produkty tzw. pozbawione składu tj. – kasze, ryż, owoce, warzywa itd.
- (tak wiem ze ekonomicznym może wydawać się kupowanie na promocji… tylko zadaj sobie pytanie czy to wykorzystasz? Jeśli tak to śmiało! Jeśli nie to wyrzucisz pieniądze do kosza w promocyjnej cenie)
- 4. Podziel proces na etapy – jednego dnia planowanie, kolejnego zakupy, jeszcze kolejnego gotowanie
- (dzięki temu nie będzie to tak absorbujące – na początku może zajmować trochę czasu, później kolejne działania będą wręcz schematyczne)
- 5.Gotuj na zapas – przygotuj większe porcje, część od razu wrzuć do zamrażalnika jako danie awaryjne
- (to ogromne ułatwienie w momentach braku czasu albo po wyjazdach, zmianach planów itd.)
____
A dla Ciebie czym jest ekonomiczne gotowanie?
________