CHLEB GRYCZANY

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od kilku lat jestem na diecie eliminującej nabiał i gluten. Początki były ciężkie – jak zastąpić tak wygodny i szybki składnik diety każdego z nas – chleb. Pieczywo bezglutenowe na półkach sklepowych odstrasza składem, dlatego przez długi okres czasu po prostu zrezygnowałam z niego całkowicie. Jednak chęć zjedzenia zwykłej kanapki pokonała lenistwo i odważyłam się upiec swój pierwszy chleb bezglutenowy. Jest banalnie prosty, robi się praktycznie sam, jedynie czas wyczekiwania się dłuży 😛  ale efekt końcowy jest tego warty 🙂

CHLEB GRYCZANY
500g kaszy gryczanej niepalonej
2 łyżeczki soli himalajskiej
woda do namoczenia kaszy
łyżeczka oleju kokosowego nierafinowanego lub smalcu
+
czarnuszka

Kaszę płucz w misce do momentu, aż woda przestanie być mętna, odcedź, przesyp do miski, dodaj pół łyżeczki soli i zalej letnią wodą tak by warstwa wody pokryła całkowicie kaszę – odstaw na 8 godzin (w tym czasie kasza napęcznieje, stanie się kleista, na wierzchu powinna zebrać się pianka). Po upływie 8 godzin przemieszaj kaszę, w razie potrzeby należy dolać wodę, tak aby nadal wystawała delikatnie ponad powierzchnię kaszy, odstaw ponownie na 10 godzin, przemieszaj, jeżeli woda nie została wchłonięta – odlej górną warstwę. Kaszę wraz z pozostałą wodą zmiksuj w blenderze, dodaj pozostałą część soli. Formę (30×10 cm) wyściel papierem do pieczenia, natłuść olejem kokosowym lub smalcem przełóż do niej masę, owiń ściereczką i wstaw do zimnego piekarnika na 8 godzin, po tym czasie włącz piekarnik na 180 stopni, posyp wierzch chleba czarnuszką (u mnie tym razem bez dodatków) i piecz przez 75 minut. Wyjmij z piekarnika, odklej papier i pozostaw do całkowitego ostygnięcia na kratce.

Czas przygotowania:
30 minut + (1,5 dnia fermentowania)
Stopień trudności:
łatwy

Edyta Sołek-Trojnar

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia i smacznego, odżywczego jedzenia.
Przez wiele lat sama poszukiwałam rozwiązania własnych problemów zdrowotnych – to pozwala mi teraz lepiej zrozumieć drogę, którą przechodzi pacjent w procesie zdrowienia.

Zniżki

www.norsapharma.eu
Na hasło: ODKUCHNI 10%

www.bestlab.com.pl
Na hasło: dietaodkuchni 15% rabat

www.labs212.pl
Na hasło: odkuchni 10% rabat

www.healthlabs.pl
Na hasło: Odkuchni10 10% rabatu

www.hempking.eu/pl
Na hasło: dietaodkuchni 20% rabat

www.omni-biotic.pl
Na hasło: odkuchni 10% rabat

www.biolit.pl/sklep
Na hasło: odkuchni 5% rabat

www.lifelinediag.eu
Na hasło: dietaodkuchni 20% rabat

www.eyeshield.pl
Na hasło: DIETAODKUCHNI 5% rabat

www.eqology.pl/
Numer: 11872735

Social media
Shopping Cart