NOWY ROK – NOWA JA

przez Edyta

Internety aż huczą od wyznaczania postanowień Noworocznych – statystyki pokazują, że jednym z najczęstszych jest zadbania o sylwetkę.
Wyszukujemy diet w internecie, słuchamy rad koleżanki i kolegi, niestety po kilku tygodniach okazuje się że waga ani drgnie a nasz zapał spada.
Dlaczego?
Przede wszystkim każdy z nas jest inny – geny, stan zdrowia, stres, występujące zaburzenia metaboliczne to wszystko powoduje, że zarówno aktywność fizyczna jak i sposób odżywiania powinniśmy dobierać indywidualne.
Jeżeli jakaś dieta przyniosła efekt znajomej nie oznacza, że pomoże każdemu – wręcz przeciwnie może nawet zaszkodzić.
Częstym błędem jest traktowania ciała jak maszynę – chłodna kalkulacja kalorii wystarczy?
……
LICZENIE KALORII
Kto choć raz się odchudzał doskonale wie, że ten proces nie jest zwykłą matematyką. Zmniejszenie ilości spożywanych kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Dlaczego tak się dzieje, skoro jemy mniej a organizm nie chce „oddać” tkanki tłuszczowej. Czynników jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim ciało to nie kalkulator – inaczej będzie reagował na kalorie spożyte z tłuszczu, białka, węglowodanów.
Dla przykładu zjedzenie 3 batoników – dostarczy taką samą ilość kalorii co odpowiednio zbilansowane 3 – 4 posiłki. Czy ciało zachowa się w taki sam sposób po zjedzeniu tych różnych produktów?
Po spożyciu węglowodanów poziom cukru we krwi wzrasta w odpowiedzi trzustka zaczyna produkować insulinę, która przenosi ją do komórek (często tłuszczowych), czego efektem jest spadek poziomu cukru we krwi. Mózg dostaje informację, że ciału brakuje energii i stajemy się głodni. Białko i tłuszcz dają większą sytość, one również wpłyną na wzrost poziomu glukozy i insuliny, ale będzie trwało to dłużej i spadek nie będzie tak gwałtowny jak po spożyciu węglowodanów. Co za tym idzie jemy mniej i rzadziej.
Odpowiednio zbilansowana dieta dobrana do stanu zdrowia, aktywności fizycznej, uzupełnienie niedoborów, sen, regeneracja i ruch to klucz do sukcesu!
…..
Jeśli nie chcesz w przyszłym roku zapisywać tego samego zapraszam na konsultacje 😊

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz